Broń sportowa

Broń sportowa dostępna w ramach szkolenia w ośrodku GT DELVE.

 

CZ 75 KADET

 

Pistolet CZ 75 jest bronią samopowtarzalną, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie odbywa się poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Mechanizm uderzeniowy wyposażony jest w kurek zewnętrznym i w zależności od wersji posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem lub z wyłącznym samonapinaniem.

Zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 16 (wersja na nabój 9 x 19 mm) lub 12 naboi (odmiana na nabój .40 S&W) umieszczonego w chwycie. CZ 75 Kadet – wersja sportowa, dostosowana do amunicji małokalibrowej kal. 5,6 mm

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_CZ_75

 

WALTHER P22

 

Walther P22 jest bronią samopowtarzalną. Zasada działania automatyki oparta o odrzut zamka swobodnego. Mechanizm spustowy z samonapinaniem (SA/DA) umożliwia prowadzenie wyłącznie ognia pojedynczego, mechanizm uderzeniowy kurkowy. Bezpiecznik nastawny znajduje się po obu stronach zamka.

P22 jest zasilana ze wymiennego, jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 10 naboi, umieszczonego w chwycie. Obustronna dźwignia zatrzasku magazynka znajduje sie po bokach chwytu pistoletowego. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu.

Lufa gwintowana, w wersji Target na jej końcowym odcinku zamocowany jest obciążnik. Obciążnik ma wycięcia upodobniające go do osłabiacza podrzutu.

Przyrządy celownicze mechaniczne, stałe (muszka i szczerbinka). Regulację przyrządów celowniczych w pionie przez wymianę muszki, szczerbinka regulowana w poziomie. W wersji Standard muszka i szczerbinka znajdują się na zamku, w wersji Target muszka jest zamocowana na obciążniku lufy.

Pistolet Walther P22 ma szkielet wykonany z kompozytu i zamek stalowy. Podobnie jak w P99 tylna cześć chwytu jest wymienna co pozwala dopasować obwód chwytu do wielkości dłoni strzelca.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_Walther_P22

Pistolet MARGOLIN

 

MCM Margolinpistolet samopowtarzalny na amunicję bocznego zapłonu 22 LR przeznaczony do prowadzenia szkolenia strzeleckiego i amatorskiego uprawiania sportów strzeleckich. Skonstruowany w latach 40. przez Michaiła Margolina. Działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Przyrządy celownicze są regulowane (szczerbinka w poziomie, muszka w pionie).

Jest to broń o dość prostej konstrukcji, ze względu na niewysoką cenę bardzo popularna na strzelnicach i w klubach sportowych w Polsce. Choć Margolin zwykle określany jest raczej mianem broni szkoleniowej niż wyczynowej i pod wieloma względami ustępuje współczesnym konstrukcjom krótkiej broni sportowej, ma w Polsce liczną rzesze zwolenników wśród strzelców wyczynowych. Do zalet Margolina można zaliczyć celność, trwałość, sporą tolerancję błędów podczas strzału, niską cenę. Do wad – brak regulacji mechanizmu spustowego, kontrowersyjny, nieco niebezpieczny sposób regulacji muszki, zbyt małą masę.

 

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_MCM_Margolin

WALTHER G22

  Walther G 22 to broń typu bull-pup, czyli zbudowana w układzie bezkolbowym. Umożliwiło to, zastosowanie  długiej  508 mm lufy, przy zachowaniu kompaktowych wymiarów całego karabinka. Jego długość wynosi 720 mm. Broń jest samopowtarzalna. Walther jest poręczny, składny, można z niego prowadzić szybki ogień do kilku celów. Do magazynku mieści się 10 sztuk, w broni są zamontowane 2 magazynki. Dodatkowo wyposażona w celownik holograficzny.

Beretta 70S

 

Beretta 70 - włoski mały pistolet samopowtarzalny produkowany w latach 70. i 80. XX wieku przez Fabbrica d'Armi Pietro Beretta S.p.A.. W ofercie Beretty zastąpił pistolet Beretta 948.

Beretta 70 była bronią samopowtarzalną, działającą na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Mechanizm spustowo-uderzeniowy kurkowy, pojedynczego działania. Pistolet wyposażony jest w bezpiecznik nastawny którego skrzydełko znajdowało się z lewej strony szkieletu i zatrzask zamka. Pistolet jest zasilany z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 8 szt.

Hammerli X-ESSE 4

 

 

Hammerli X-ESSE 4 - sporotwy pistolet Szwajcarskiej firmy. Nowoczesna konstrukcja jak na pistolet bocznego zapłony, w/w egzemplarz posiada kurek wewnętrzny, magazynek pudełkowy o pojemności 8 szt.
     
     
     
     

 

Broń bojowa

Broń bojowa dostępna w ramach szkolenia w ośrodku GT DELVE.

 

Beretta 92FBERETTA 92F  

Pistolet Model 92 jest jednym z wielu pistoletów na nabój 9 mm Parabellum opracowanych we włoskiej firmie Pietro Beretta. Produkcję tej broni uruchomiono w 1976 r., a w następnych latach wprowadzono wzory pochodne 92 S, 92 SB i 92 SB-C. Obecnie produkuje się ten model w firmie Pietro Beretta SpA, w Gardon Valtrompia, Brescia. Zasada działania pistoletu opiera się na wykorzystaniu energii krótkiego odrzutu lufy. Zasilany jest z magazynka pudełkowego o pojemności 15 nabojów. Ma mechanizm udzerzeniowy kurkowy z kurkiem zewnętrznym. Po ostatnim strzale zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu.

 

ŹRÓDŁO: Machineman

https://machineman.bloog.pl/id,2061216,title,BERETTA-92F,index.html?ticaid=6be2f

GLOCK 17

Glock 17 z kolbą, celownikiem holograficznym

 

W pistolecie Glock 17 zastosowano mechanizm ryglowy z przekoszeniem tylnej części lufy względem zamka, na skutek współdziałania odpowiednich powierzchni ogona lufy i gniazda ryglowego szkieletu pistoletu. Funkcje rygla spełnia górny występ zgrubienia tylnej części lufy, a opory ryglowej – przednia, górna krawędź okna wyrzutowego łusek, odpowiednio wyprofilowanego w zamku. W zamku umieszczono sprężynujący wyciąg, natomiast sztywnym wyrzutnikiem jest występ kadłuba mechanizmu spustowego. Mechanizm uderzeniowy typu iglicznego ma dwustopniowo napinaną iglicę, napędzaną sprężyną uderzeniową. Iglica jest częściowo napinana podczas powrotu zamka, pełne zaś jej napięcie i zwolnienie następuje wyłącznie po całkowitym ściągnięciu języka spustowego. Mechanizm spustowy Safe Action z częściowym samonapinaniem. Prowadzenie ognia pojedynczego zapewnia przerywacz. W pistolecie zastosowano potrójny system zabezpieczenia przed strzałem przypadkowym: jeden zewnętrzny – spustowy oraz dwa wewnętrzne – igliczne. Zabezpieczenia są kolejno zdejmowane w trakcie naciskania na język spustowy. System zabezpieczeń broni zapewnia bezpieczne użytkowanie pistoletu z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, co znacznie skraca czas użycia broni. Nie pozwala natomiast na ponowne napięcie i wyzwolenie mechanizmu uderzeniowego w razie niewypału.

Broń jest zasilana z dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 17 nabojów lub wydłużonego magazynka 19-nabojowego. Glock 17 ma mechaniczne przyrządy celownicze – stałe, zaopatrzone standardowo w kontrastową plamkę na muszce i obwódkę na szczerbince. Mogą być również zakładane przyrządy celownicze regulowane lub nocne.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Glock_17

WALTHER P99

 

Walther P99 AS działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zamek ryglowany przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej w systemie Browning-Petter. W pistolecie zastosowano mechanizm spustowy z samonapinaniem typu Double Action. Mechanizm uderzeniowy bezkurkowy, ze sprężyną uderzeniową działającą bezpośrednio na iglicę. P99 nie posiada zewnętrznych bezpieczników. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zostaje w tylnym położeniu. Do zasilania stosuje się magazynki wymienne pudełkowe, dwurzędowe, z jednopozycyjnym wyprowadzeniem o pojemności 16 nabojów. Pistolet posiada stałe przyrządy celownicze oraz wskaźnik napięcia iglicy oraz wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Walther_P99

P-83

 

P-83 działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Mechanizm spustowy z samonapinaniem kurka i przerywaczem umożliwia tylko ogień pojedynczy. Lufa ma 4 bruzdy prawoskrętne o skoku 252 mm. Funkcję przerywacza pełni występ w tylnej części szyny spustowej. Do samonapinania potrzebna jest siła 50 N. Pistolet ma mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zewnętrznym napędzanym sprężyną działającą na kurek poprzez żerdź kurka. Wyciąg sprężynujący umieszczony jest w zamku. W zamku znajduje się wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zostaje zatrzymany w tylnym położeniu. Przyrządy celownicze stałe nastawione na 50 m. Do zabezpieczenia pistoletu służy bezpiecznik skrzydełkowy zlokalizowany nad rękojeścią. Ustawienie bezpiecznika w położeniu zabezpieczającym powoduje unieruchomienie iglicy. Pistolet można zabezpieczyć przy kurku napiętym i przy zwolnionym. Przed przypadkowym wystrzałem przy kurku zwolnionym chroni dźwignia zabezpieczająca. Pistolet P-83 w stanie zabezpieczonym można przeładować. Do zasilania służy magazynek pudełkowy, jednorzędowy, zawierający 8 naboi.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_P-83

JERICHO 941

 

Jericho 941pistolet samopowtarzalny skonstruowany przez izraelską firmę IMI i produkowany od roku 1990. Konstrukcja wzorowana na czechosłowackim pistolecie CZ 75.

Wraz z jego wejściem na rynek wprowadzono nowy rodzaj amunicji .41 Action Express (znany także jako .41 AE). Jericho wyposażony jest w dwie lufy, jedna na powszechną amunicję 9 x 19 mm Parabellum, oraz drugą na .41 AE. Magazynek został zaprojektowany tak, aby pasował do obu rodzajów amunicji, także .41 ma zbliżone wymiary do 9x19. Niedługo po wprowadzeniu na rynek, pojawił się nowy nabój – .40 Smith & Wesson (.40 S&W), który szybko wyparł .41 AE. Oryginalny model Jericho 941 istniał na rynku tylko przez rok, po czym porzucono pomysł możliwości wymiany lufy z 9mm na .41AE, który zastąpiono nabojem .40S&W. Późniejsza wersja compact Jericho 945 została wyposażona w lufę .45 ACP oraz 9 × 21mm IMI. Pistolety sprzedawane na rynku amerykańskim noszą nazwę Baby Eagle aby zaznaczyć podobieństwo do bardziej popularnego pistoletu firmy IMI – Desert Eagle.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_Jericho_941

CZ 82

 

CZ 82 – czechosłowacki pistolet samopowtarzalny, wprowadzony do użytku w 1982 roku jako broń służbowa, przystosowany do strzelania standardową wówczas w Układzie Warszawskim amunicją 9 mm x 18 Makarowa. CZ 83 to praktycznie ten sam pistolet w wykonaniu komercyjnym. Jest staranniej dopracowany, a jego szkielet i zamek są oksydowane (w CZ 82 części te są lakierowane na czarno). Pistolety są tak identyczne, że części CZ 82 i odpowiadającej mu wersji CZ 83, są praktycznie całkowicie wymienne. CZ 83 występuje w czterech wersjach, przystosowanych do strzelania nabojami: 9 mm x 18 Makarow, 9 mm x 17 Short (.380 ACP), 7,65 mm x 17 SR Browning (.32 ACP) i 9 mm P.A. Rubber.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_CZ_82_/_CZ_83

PM84P Glauberyt

 

PM-84P - wersja PM-84 dostosowana do naboju 9 x 19 mm Parabellum (stąd litera P w nazwie) opracowana w Zakładach Metalowych ŁUCZNIK w Radomiu na przełomie 1991 i 1992, przyjęta do uzbrojenia Wojska Polskiego jako 9 mm pistolet maszynowy wz. 1984P Glauberyt w 1994. Wprowadzono w nim nową, dłuższą lufę, zlikwidowano gwint do mocowania tłumika dźwięku, zwiększono masę zamka, wzmocniono komorę zamkową oraz zmieniono kształt jej pokrywy. W celu ułatwienia przeładowania broni powiększono rękojeść do napinania zamka. Zmieniono również muszkę (ma możliwość regulacji w pionie) oraz celownik (regulacja w poziomie), wprowadzono cztery nastawy (75, 150 m (przeziernik), 75, 150 m (szczerbina)).

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_maszynowy_PM-84_Glauberyt

Rewolwer Amadeo Rossi

 

Rossi - brazylijski producent broni strzeleckiej, szczególnie znany w świecie z produkcji rewolwerów.

Firma powstała w roku 1889. Jej założycielem był Amadeo Rossi.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Rossi_%28producent_broni%29

CZ 75

 

Pistolet CZ 75 jest bronią samopowtarzalną, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Ryglowanie odbywa się poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Mechanizm uderzeniowy wyposażony jest w kurek zewnętrznym i w zależności od wersji posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem lub z wyłącznym samonapinaniem.

Zasilanie odbywa się z dwurzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 16 (wersja na nabój 9 x 19 mm) lub 12 naboi (odmiana na nabój .40 S&W) umieszczonego w chwycie.

 

Źródło: WIKIPEDIA.pl - czytaj cały artykuł https://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_CZ_75

WALTHER P1

  WALTHER P1

Następca Walthera P38. Zasilany jest nabojem 9x19mm Parabellum, zasilanie odbywa się z jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 8 naboi. Zastosowano mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym, jest to jeden z pierwszych produkowanych seryjnie pistoletów wyposażonych w mechanizm spustowy z samonapinaniem (DA). Broń posiada skrzydełkowy bezpiecznik nastawny pełniący również rolę zwalniacza kurka znajdujący się z lewej strony zamka, przycisk zwalniania zamka umiejscowiono natomiast z lewej strony szkieletu. Zatrzask magazynka znajduje się na dole rękojeści. Pistolet wyposażono we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Posiada stałe mechaniczne przyrządy celownicze składające się z muszki i szczerbinki, celownik ustawiony jest na dość dużą odległość 50m. Pistolety Walther P1 produkowane w RFN od 1958r wyposażone były w aluminiowy szkielet, broń została przyjęta do uzbrojenia Bundeswehry jako P1. Produkcję pistoletu zakończono w 2004r.

MAG 95

  Pistolety MAG 95, jest bronią osobistą przeznaczoną do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m oraz do celów sportowych. Jest to broń niezawodna, celna, trwała, odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska. Pistolety są samopowtarzalne, ryglowane, z krótkim odrzutem lufy, dostosowane do strzelania oburącz. Mogą być używane zarówno przez prawo-, jak i przez leworęcznych strzelców. Wygodny, ergonomiczny chwyt oraz odpowiednie wyważenie pistoletów zapewniają dużą stabilność broni przy oddawaniu kolejno po sobie następujących strzałów.

 

FN Browning

  Browning HP Tpractical -

 

HK USP COMPACT

  HK USP COMPACT -

 

Makarov

  Makarov -